öteki gerçekliklere açılan pencereler

26 Şubat 2017 Pazar

pazartesi gelirken

Pazar günü bitmek üzere ve bu sabah Pazartesi'ye uyanılacak.

Kimimizin "Pazartesi'den itibaren artık ... başlıyorum." dediği, kimimizin "Bundan sonra her Pazartesi ..." cümlesiyle başlayan kararlar aldığı o gün yine geldi çattı. Bir anket var mıdır bilmiyorum ama insanların büyük çoğunluğunun en sevdiği gün Cuma iken en nefret ettiği gün de Pazartesi'dir. Malum, Cuma günü haftasonunun habercisidir ve o gün işin nasıl geçtiği, mesainin nasıl bittiği anlaşılmaz. Ancak ondan daha hızlı geçen, kimimiz için oldu bittiye gelen günler Cumartesi ve özellikle Pazar'dır. Neden derseniz, bunun nedeni tabi ki bilinçaltımızdır. Yoksa hiçbirinizin, tüm günler eşit uzunlukta, 24 saat olduğunu bilmediğinizi düşünmüyorum.

Bilinçaltımız, sevmediğimiz şeyler daha uzun sürüyormuş hissi yaratır. Çok uzatmadan sadede geleyim, iş hayatımız pek eğlenceli geçmiyorsa ki pek çok kişi sevmediği işi dahi yapmak zorunda kalıyor, e Pazartesi de tatilin bittiğini ve tekrar işe gideceğimizi anlatıyorsa, Pazar akşamının buruk geçmesi kaçınılmaz. İşverenler de özellikle ülkemizde çalışanların mutlu olabileceği bir ofis ortamı ve iş tanımı kurgulamakta pek hevesli olmadığından, bunun semeresini Pazartesi çekiyor.

Peki ne yapmalı derseniz, Pazartesi'ye farklı anlamlar yüklemeliyiz. Onu, bizim için daha heyecanlı ve değerli bir güne çevirmek elimizde olabilir. Bir kere Pazartesi, yeni bir haftanın başlangıcıdır. Bir şeylere nasıl başlarsanız öyle devam eder. Yeni başlangıçlar yeni fırsatlar ve imkanlarla başlar. Yeni insanlarla tanışabilirsiniz.


Pazartesi günlerine hevesle başlamak için birkaç tavsiye:

  • Pazar akşamı yarım saat kadar yürüyüşe çıkın. Zihninizi boşaltın, sokakları, insanları izleyin.
  • Akşam yemeğini erken yiyin. Sağlık da iyi hissetmeniz için önemli.
  • Mümkünse eğlenceli bir program izleyin.
  • Uyumadan önce, yarın sabah işyerinde sana neden ihtiyaçları olduğunu, hangi yeteneklerinle bu konumda olduğunu düşünün.
  • Sabah her zamankinden daha erken uyanın. 
  • Güzel bir duş alın.
  • Gazete okuyun, günceli takip edin.
  • İşe geldiğinizde gününüzü planlayın, iş önceliklerinizi sıralayın.
  • Yüzünüzde (şapşal gibi dursanız da) gülümsemeyi eksik etmeyin.

Pazartesi'nin farklı anlamlara gelmesini sağlamak düşündüğümüz kadar zor olmayabilir. Kendimize, hayallerimize ulaşmayı ne kadar istediğimizi sormamız yeterli.

Mükemmel bir hafta dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder