Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

12 Şubat 2017 Pazar

adam fawer'ın empati'si

İlk kitabı Olasılıksız (Improbable) ile tüm dünyada adını duyuran 2006 International Thriller Writers Awards En İyi İlk Roman Ödülünün sahibi olan Adam Fawer, 2008'de yayınlanan Empati (Empathy) ile her ne kadar aynı başarıları yakalamayıp sadece Almanya, Japonya ve Türkiye'de yayınlatabilse de, okuyucularına Olasılıksız'dakine benzer bir tempoyu sunduğunu söyleyebilirim.

Adam Fawer çocukluk hayali olan yazarlığa adımlarını, üniversite arkadaşı Stephanie Williams ile birlikte atıyor, göğüs kanseri dostuyla her gün en az iki saat bir yerde buluşup ikisi de kendi kitaplarını yazmaya başlıyorlar. Arkadaşı ilk kitabını yayınlatabildikten 2 hafta sonra kanser sebebiyle hayata gözlerini yumuyor ne yazık ki. Fawer bir röpartajında, öldüğünde, hayatının en mutlu günlerini yaşayıp, yazarlık hayalini gerçekleştirdikten sonra kansere yenik düşmesinden dolayı buruk da olsa huzurlu olduğunu söylemişti.

Bu dönemde Olasılıksız üzerine yazmaya devam eden Fawer, kendi hayaline erişmenin yanı sıra ödüle hak kazanarak önemli bir başarı elde etse de, bu başarısının üzerine koyarak ilerleyeceğini düşünen otoriteleri yanılttı sonraki yıllarda.

Empati, içerisinde felsefeden ilahiyata, fizikten kimyaya, matematiğe bilim ve insanı barındıran heyecanlı bir macera.

"Yaşamınızın kontrolü sizde değil! Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz. Bu kitabı kapatabilirsiniz. O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz. Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz. Ne isterseniz yapabilirsiniz. Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz. Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz. Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar. Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın. Sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın."

Empatik güçleri bulunan birçok iyi ve kötü kahramanın, bazı amaçlar uğruna bilimsel deneylere maruz kalması ve sonrasında yaşadıkları değişimler sonucu verdikleri kararların etkilerinden oluşan olay örgülerini, şimdiki zamanda başlayıp, geçmişe götürüp tekrar şimdiki zamana gelerek süregelen, zamana karşı koşuşturma ile ilerliyor. Buradaki olay örgüleri, Adam Fawer tarafından senaryoya göre mantıklı bir çerçeveye oturtulmuş. Üstün kabiliyeti bulunan kahramanların, tüm insanlığın kaderini etkileyebilecek bir sonu engellemek üzerine bir araya gelmeleri, fantastik bir romana dönüştürüyor Empati'yi. Bu noktada bir kısım okuyucuyu da sıkabiliyor.

Duyguları renklerle ya da kokularla algılayabilen karakterlerin tasvirleri çok iyi. Bazı bölümlerde ise, yüksek zekalı olarak betimlenen karakterlerin pratik çözümler bulmada geç kalıyor. Elbette tıpkı filmlerde olduğu gibi kitaplarda da zeki kahramanların olayı çabuk çözmeleri, sonuca çabuk ulaşmaları, filmi veya kitabın kısa sürede bitmesi demek. Yine de bunların daha mantıklı çerçeveye oturtulmasını bekliyorsunuz okuyucu olarak.

Genel anlamda, kitapta yer yer komplo teorileri sunan, yer yer kurguda rahatsız eden yada bir şeyleri eksik gelmesine neden olan bölümler sahip, yer yer merak ettiren, yer yer de kolay tahmin edilebilen bir eser dersem, kitapla ilgili düşüncelerimi özetleyebilirim sanırım. Eklemeden geçemeyeceğim, kitap beni çok etkilemese de, sonunu merak etmemi başardı ve bitirebilmek için soluksuz okumamı sağladı. Tahminlerim büyük ölçüde tutsa da, okuduğuma asla pişman değilim. Macera-gerilim sevenlerin de sıkılmadan okuyacağını düşünüyorum, türü sevenlere kesinlikle tavsiye ederim. Yorumlarım, kitabı övüyor muyum yeriyor muyum gibi ikilem oluşturduysa affola, okuduğunuzda benzer duygulara kapılacağınızdan şüphem yok, okurken duygularımla empati kurabileceksiniz.

Keyifli okumalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder