Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

22 Ekim 2016 Cumartesi

seviğiniz filmin atmosferine bırakın kendinizi

Kitap okurken ya da bir şeyler yazar veya çizerken ambiyans müziklerinin bir derinlik kattığı ve ilham verici olduğunu düşünüyorum.

Romanınızı okurken, onu kendi hayal dünyanızda filmleştirmenizi kolaylaştırıyor. Ya da yaşadıklarınızla bağdaştırmayı. Yazıyorsanız eğer, öykü olur, şiir olur, deneme, senaryo veya günlük tutuyorsanız, bir ambiyans müziğinin size eşlik etmesine izin verdiğinizde duygularınızı daha da güçlendirdiğini fark edeceksiniz. Tabi müziklerin seçimi de çok önemli.

Güzel bir manzara veya hayal çiziyorsanız ve ilham almanızı sağlayacak bir doğayla baş başa kalma şansınız yoksa, ambient-mixer.com sizi hayalinizdeki doğada hissettirmek için biçilmiş kaftan.

Benim de henüz keşfettiğim ambient-mixer.com sitesi, herhangi bir yazılım veya uygulama yüklemenizi gerektirmeden istediğiniz an online olarak sevdiğiniz film ve dizilerin ortamında hissettirecek müzikleri dinlemenizi sağlayan bir web projesi. Bu site sayesinde bir anda kendinizi Elflerin Ayrık Vadisi Rivendell'da hissedebilir, doğudaki son Elf diyarına misafir olabilirsiniz. Ya da Winchester kardeşlerle yola çıkıp meşhur Impala'ları ile yaptıkları uzun av yolculuklarına eşlik edebilirsiniz. Süper kahraman sevdalıysanız, Superman sizi Fortress of Solitude'de (Yalnızık Kalesi) misafir etmeye hazır. Siz daha çok Batman hayranı mıydınız, dünyanın en iyi dedektifiyle Batcave'de araştırmaya katılın.
Sadece The Lord Of The Rings, Harry Potter, Game of Thrones gibi film ve dizi müzikleri değil, diğer ortam, oyun, tatil, rahatlatıcı atmosfer müzikleri gibi seçenekler de mevcut. Ve sitenin güzel yanı, bu müzikler üzerinde kendi müziğinizi oluşturabiliyorsunuz. Ortamdaki bir sesi kısıp, diğer bir sesi artırabilirsiniz. Tamamen tercihinize ve zevklerinize göre en baştan bir müzik oluşturmanıza da izin veren bir fonksiyonu da var.

Okurken, yazarken ya da uyumadan önce biraz hayal dünyasına dalışlar yapmak istediğinizde yatağınızda uzanırken kendinizi en sevdiğiniz ortamın atmosferine kaptırmayı isterseniz ambient-mixer.com sitesi aradığınızı bulmakta yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder