Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

18 Ekim 2016 Salı

nobel edebiyat ödülü kağızmanlı'ya

Bu yıl tartışmalı bir kararla Nobel Edebiyat ödülüne dünyaca ünlü Amerikalı müzisyen Bob Dylan layık görüldü.1996'dan beri her yıl bu ödüle aday olarak gösterilen Dylan, bu yıl da favori olmamasına rağmen ödüle uzandı. Yapılan açıklamada, Amerikan müziğinde yeni şiirsel anlatım ürettiği için bu ödüle layık görüldüğü vurgulandı.

En güçlü aday, son yıllarda adından çokça söz ettiren ünlü Japon yazar Haruki Murakami idi. Bugüne kadar Nobel dışında birçok edebiyat ödülüne layık görülen yazarın en bilinen kitapları Türkçe isimleriyle Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları ve Uyku. Murakami bu yıl da Nobel'i alamadı, ancak öyle tahmin ediyorum ki önümüzdeki yıllardan birinde muradına erecek.


Diğer güçlü adaylar da Philip Roth, Joyce Carol Oates, Ngugi Wa Thiong'o ve Salman Rushdie idi. Ve elbette Bob Dylan da bu adaylar arasında güçlü bir yere sahipti.

Geçtiğimiz günlerde ödülün Bob Dylan'a verileceği duyurulduktan sonra edebiyat dünyasında da ikilem oluştu. Kimi yazarlar Dylan'ın hak ettiğini düşünürken kimileri edebiyat ödülünün bir müzisyene verilmesi eleştirmekte. Örneğin romancı Jodi Picoult, Dylan için mutlu olduğunu ancak bunun, kendisinin de Grammy ödülünü alabileceği anlamına gelmediği yorumunda bulundu.

Tartışmalar sürerken, İsveç Akademisi halen Bob Dylan'a ulaşamadıklarını ve ulaşma çabalarına artık devam etmeyeceklerini bildirdi. Bob Dylan'ın kendilerine ulaşması halinde ödülünü verebileceklerini eklediler. Şu ana kadar gerçekten de Dylan'a ulaşılamamış ve Dylan'dan da herhangi bir açıklama henüz gelmiş değil.

Akıllara, ödülü kabul edip etmeyeceği ile ilgili şüpheler de düşmüyor değil. Geçmişte Boris Pasternak ve Jean-Paul Sartre bu ödülü reddetmişlerdi. Dylan'ın nasıl bir dönüş yapacağı şu an için muaamma.

Ancak diğer taraftan, Kağızmanlılar bu ödülü çoktan kabullenmiş durumda. Kitabında, babaannesinin Kars'ın Kağızman ilçesi doğumlu olduğunu anlatan Dylan adına hemşehrileri çok mutlu olmuş durumda.Hürriyet'ten okuduğum bir habere göre Kağızmanlılar Dylan'ı fahri hemşehri olarak kabul ediyorlar ve kenti ziyaret etmesi için bası yokuyla davette bulunmuşlar.

Bob Dylan'ın yolu bir gün Kağızman'a düşer mi bilinmez, ancak ondan önce ödüle nasıl bir tepki vereceği merak edilmekte şu sıralar. Benim naçizane yorumuma gelince, Bob Dylan müzikle ilgili verilecek tüm ödüllere layık olan büyük müzisyenlerden biri. Ancak Nobel Edebiyat ödülünü Haruki Murakami'nin daha çok hak ettiği görüşündeyim. Nobel ödüllerinin siyasi nedenlerle verilip verilmediği tartışmasına da şu ana kadar hiç dahil olmadım, ancak şöyle bir gerçek var ki eski dönemlerdeki kadar büyük yazarlar modern dünyada daha az orana sahip maalesef.

Nefesin Tatlı 

gözlerin gökyüzündeki iki mücevher gibi  
sırtın düz, saçın pürüzsüz 
yattığın yastıkta 
ama şefkat sezmiyorum 
ne minnettarlık ne sevgi 
sadakatin bana değil 
yukarıdaki yıldızlara

yol için bir fincan kahve daha 
bir fincan kahve daha, ben gitmeden 
aşağıdaki vadiye 

baban, o bir kanun kaçağı 
ve mesleği avarelik 
sana seçmeyi ve ayırmayı öğretecektir 
ve bıçağı fırlatmayı 
o krallığına göz kulak oluyor 
böylece yabancılar rahatsız edemez 
sesi titriyor, seslenirken 
yeni bir tabak yemek için

yol için bir fincan kahve daha 
bir fincan kahve daha, ben gitmeden 
aşağıdaki vadiye 

kız ardeşin geleceği görüyor 
tıpkı annen ve senin gibi 
asla okuma-yazma öğrenmedin 
rafında hiç kitap yok 
ve memnuniyetin sınır tanımıyor 
sesin bir tarlakuşu gibi 
ama kalbin bir okyanus sanki 
gizemli ve karanlık 

yol için bir fincan kahve daha 
bir fincan kahve daha, ben gitmeden

Bob DylanHiç yorum yok:

Yorum Gönder