Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

23 Ekim 2016 Pazar

koşmaya zaman ayırmalı

Sonbahar, bir güneşli bir yağmurlu havasının bazen bizleri hazırlıksız yakalama huyunu saymazsak, kendine has, sadece bu aylarda yaptığınızda keyifli gelen eylem çeşitliliğinin fazla olması sebebiyle benim de en çok sevdiğim mevsimdir birçok insan gibi. Bu çeşitliliğin arasında en güzeli doğayla baş başa kaldığımız anlar. Sonbahar bu anları diğer mevsimlere göre daha anlamlı hissettiriyor.Buna bir de sağlıklı yaşam bakışını eklersek, orman koşuları da en güzel sonbahar aylarında yapılabiliyor bana göre. Özellikle parkuru bulunan ormanlarda, bol oksijen miktarının ve kuş sesinin, hatta ağaçların biçimlerinin insanın zihnini berraklaştırdığı bir gerçek.

Evimin yakın olması sebebiyle hafta sonları Florya Atatürk Ormanı'nda koşuya giderim. İş yerimin yakın olmaması ise hafta içi spor yapmayı güçleştiriyor. Şehir hayatı, özellik İstanbul ve benzeri büyük şehirler, spor yapmak için yeterli zaman bırakmayacak kadar insafsız olabiliyor. Buna karşılık bizlerin de bir şekilde fırsat üretip en azından koşu veya bisiklet ile hem zihinsel hem de fiziksel anlamda vücudumuza insaf göstermemiz gerekiyor. Bizim göstermediğimiz insafı hayatın göstermesini beklememeli, çok geç olmadan.

Hayatta her alanda olduğu gibi koşuda da başarıyı kolaylaştırmak için kendimize hedef koyabilir ve bu hedefe ulaşmak için kendimizi zaman oluşturmaya itebiliriz. Aylık veya yıllık makul bir kilometre hedefi, örneğin yeni başlayanlar için ilk sene 100 km, bizi bunu gerçekleştirmeye güdüleyecektir. İkinci sene 200, üçüncü sene 300, sonraki sene 400 ve sonraki her sene artı 50 km ile başarıya koşarcasına vücudumuzu koşturduğumuzda, bir yandan zihnimizdeki sorunları boşaltırken ve zor durumlara çözüm üretirken, diğer yandan daha dinç ve uzun süre genç kalacak bir bedene sahip olacağınızı düşünün.

Koşmadan anlayamıyoruz, ağaçlardan dökülen yapraklarla kaplı orman örtüsünün, yeşiliğini kaybetmemiş ağaçların, kuş cıvıltılarıyla karışmış doğanın kendine has sesinin ne kadar ilham verici olduğunu.

Mahalleme yakın bir orman olduğu için şanslıyım. Evet İstanbul gittikçe daha betonsu bir yapıya bürünüyor ancak diğer taraftan halen büyük ve koşuya elverişli ormanlara sahip. Florya Atatürk Ormanı, evet büyük bir orman, ancak maalesef gerekli şekilde bakım yapılmadığı kanısındayım. Öyle ki sanırım koşu parkuru bile doğal bir şekilde, insanlar koştukça kendiliğinden oluştu. Çimlendirme sınırlı, bitki çeşitliliği fazla değil. Yapılan düzenlemeler çok fazla zamana yayıldı. Örneğin temiz bir tuvalete sahip olması, bazı saksı bitkilerinin getirilmesi, mescid yapılması hep gereğinden fazla zaman aldı.

Umarım birileri yazıma denk gelir ve en azından bacak sağlığına uygun bir koşu parkuru ve çimlendirmeye el atar. Bu konuda bilinçli halkın da göreve hazır olduğuna eminim.

Ormanlara, doğru düzenlemeye sahip parklara toplumumuzun daha fazla rağbet göstermesi gerekir. Özellikle çocukları götürelim, ormanları, doğayı, hayvanları sevdirelim. Sokaklarda eski, bizim çocukluk dönemlerimiz gibi bir hava artık yok. Büyük şehirlerde sokakları, sokak oyunlarını kaybettik. En azından ormanları kaybetmeyelim. Millet olarak orman görünce mangal yakma dürtümüz daha üstün gelse de ve birçoğumuz bundan şikayetçi olmasak bile, ormanda koşu yapan ve tek tük de olsa çocuklarını getiren aileleri görmek umut verici. Bu sayıyı hep birlikte artıralım.

4 yorum:

 1. Ormanda koşmuyorum ama köpek kızlarımla harika yürüyüşler yapıyoruz:)Ben de o şanslılardanım. Evime çok yakın enfes bir çam ormanı ve bitişiğindeki zeytinlikler bizim yürüme alanımız. Herkes kendine en uygun aktiviteyi bulmalı, öyle değil mi. Evet, sonbahar doyumsuz güzellikler içeren büyülü bir mevsim. Harika bir yazı olmuş, kutluyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz benden de şanslıymışsınız, zeytinlikler arasında yürüyüş yapmayı ben de isterdim :) Teşekkürler güzel yorumunuz için.

   Sil
 2. güzel hem de şehirde hem de istanbul'da bu ortamı bulabilmek , aslında insan isterse yapar da , işte hep bir tembellik hali benimkisi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstesek daha başka neleri yaparız değil mi, bir kere yürüyüşe çıkmakla başlayın gerisi gelecektir :)

   Sil