Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

6 Ağustos 2014 Çarşamba

dünya savaşı

Tam 100 sene önce başlamıştı ilk dünya savaşı. 28 Temmuz 1914'te Avusturya'nın Belgrad'ı bombalamasıyla başlıyor savaş ve çocuk, yaşlı demeden nice insan kaybediliyor dört yıl boyunca. Nedenleri, tarafları ölçüp tarttık yıllar boyunca, ta ilkokuldan öğrenmeye başladık bu korkunç savaşın detaylarını. Savaşlar sanki bizlere hep cazip mi gösterildi ne. İnsanların ölümü, toplumların yitişi, medeniyetlerin çöküşü, dengelerin sarsılışı yani duygusal yönü diyelim, nedense pek işlenmiyor Tarih derslerinde.

Hadi okulu geçtim, aileler de mi es geçti çocukları savaştan nefret edecek şekilde büyütmeyi. Hepimiz elimizde oyuncak tabanca ve askerlerle büyüdük. Çizgi filmlerin çoğu savaşmayı içeriyordu. Şimdinin savaş çığırtkanları bir zamanlar çocuk değil miydi? Çanakkale'ye göz dikenler de vaktiyle çocuktu Gazze'ye kan kusturan İsrail liderleri de, Japonya'yı atomlarına ayıranlar da Yahudi soykırımı yapan Hitler de, ve daha nice Firavunlar.

Geçmişi sürekli konuşup intikam peşinde koşmak yeni intikam geçmişleri üretmek demektir. Bizler sürekli "Bize bunlar yapıldı, yok aslında şu bizim hakkımızdı, hesap kapandı vb." çıkışları yaparsak nefretin bedelini yeni insanlar yani aslında geçmişten suçlu olmayanlar çekmeye devam edecek. Bu da ardından benzer süreçlerin döngü oluşturmasını sağlamayı sürdürecek.

Geçmişten elbete ders alınmalı, ancak bu ders, atılacak adımlara ışık tutacak dersler olmalı. Dünyanın asla kaldıramayacağı üçüncü bir dünya savaşının asla olmaması en büyük temennilerimden birisidir. Çocuklarımızı eğitirken, birçok şeyi aşıladığımız gibi savaşı itici bir olgu olarak bilinç altına yerleştirmeyi unutmayalım.

Savaşlardan uzak, daha insan dostu bir dünya dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder