Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

22 Ağustos 2014 Cuma

çanakkale'de antik bir kasaba: assos

Geçtiğimiz günlerde üç günlük bir boşluk bulup dinlenmek için bir yerlere kaçma fırsatımız oldu. Eğlenceden ziyade huzur bulabileceğimiz, sessiz bir kasabaydı ilk ölçütümüz. Kısa bir araştırmadan sonra Assos'ta karar kıldık ve yola koyulduk.

Bu antik kente adımımı ilk attığım anda doğru bir karar vermiş olduğumuzu anladım. Sıcaklık yüksek görünse de rahatsızlık vermiyor, Kadırga Koyundaki mavi bayraklı deniz suyuyla da mucizevi bir şekilde yorgunluğunuzu üzerinizden alıyor.

Kısaca antik kentin tarihinden bahsedecek olursak, tarih boyunca Yunan, Makedon ve Pers uygarlıklarınca yerleşim görmüş olup günümüzde halen çeşitli antik kalıntılara sahiptir Assos. Ayrıca Aziz Paul tarafından ziyaret edilen bir kent olmasıyla da Hristiyanlarca da kutsal kabul edilmektedir.

En dikkat çekici kalıntı, şehrin en tepesindeki Athena Tapınağı'dır. Tapınak antik kent olarak adlandırılan bir müzeye dahil olduğundan giriş ücretli. Veya senelik müze kartınızla ücretsiz de giriş yapabilirsiniz. Kasabaya denize girip her şey dahil otellerde dinlenmek için gelmiş olsanız bile bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Kentin en yüksek noktasında muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Yine burada Behramkale'nin kalıntıları da mevcut.

Antik kentten aşağıya doğru taş sokaklardan yokuş aşağı inerek kasaba merkezine varıyorsunuz. Bu sokaklarda Asos'a özgü hediyelikler de bulabilirsiniz. Manzara eşliğinde bir de gözleme ayran şart. Bu arada ekleyelim, şehre ve diğer ilçe merkezlerine uzak olmasına rağmen burada yaşam devam etmekte. Sanırım geçim turizmle sağlanıyor.


Aristo'dan da bahsetmezsek olmaz. Zamanında Assos'a gelip büyük bir felsefe okulu kurmuş ve 3 senesini burada geçirmiştir. 

Bir diğer görülebilecek yer de Antik Liman. Limanda ve arka sokaklarda, Assos'a özgü ballı bademli dondurma eşliğinde yürüyüş yapılabilir.

Bizim kaldığımız otel Kadırga Koyunda. Küçük, sevimli, huzur verici bir otelde, öyle güzel bir dinlenmeye sahip olduk ki, günde en fazla 5-6 saat uyusak bile yeterli geldi. Oksijeni ve yeşilliğinin verdiği huzuru uykuya ihtiyaç olmadan sizi dinlendiriyor. Az dalgalı ve berrak denizi de bir diğer çekici yanı. Öyle ki yol arkadaşımı sudan çıkarmak çoğu zaman mümkün olmuyordu.

İki gece üç gün Assos için ideal bir süre. Çok fazla gezilecek yeri olmamasından ötürü sadece dinlenme amaçlı tercih edilebilecek bir kent. Tek bankamatik de Ziraat'e ait. Yanınızda para bulundurarak gitmeniz tavsiye edilir.

2 yorum: