Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

6 Mayıs 2014 Salı

marvel'in kaptanı

Süper Kahramanların iki büyük evreninden biri olan Marvel'in beyazperdede DC Comics'e göre daha aktif olduğu aşikar. Marvel kahramanlarının kaptanı Captain America'nın ikinci filmi Winter Soldier ilk film First Avenger'a göre kat kat iyi bir çalışma olmuş."Kaptan Amerika: İlk Yenilmez" seyircileri Marvel çizgi evrenin ilk yıllarına götürmüştü. Yenilmez kahramanımız günümüzde geçen bir devam filmiyle geri dönüyor. Steve Rogers, Nick Fury ve gizli SHIELD örgütü ile işbirliğini koruyarak modern dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor. Devam filminde öykü bu sefer sosyalist dönem Rusya'sına uzanıyor. SSCB döneminde özel kuvvetler içerisinde yetiştirilen ve Winter Soldier (Kış Askeri) adı verilen bir adam aslında tam bir ölüm makinasıdır. Rusya tarafından donmuş bir gölde bulunur ve önüne çıkan her şeyi yerle bir etmeye kararlıdır. 
Kaptan Amerika yanına Falcon'u ve Kara Dul'u da alarak güç birliği yapar ve soğuk diyarlardan gelen bu düşmana karşı büyük bir mücadeleye girer. 
Kaptan Amerika'nın devam filminde başrol Chris Evans'ın yanı sıra kadroda Neal McDonough, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Frank Grillo, Samuel L. Jackson ve Scarlett Johansson gibi yine renkli isimler kaşımıza çıkacak."Diğer süper kahramanlara oranla daha insansı güçleri var diyebiliriz Captain America için. Normal bir insanın sahip olabileceği güç, hız, çeviklik gibi özellikleri bilimsel deney sonucunda arttırılmış bir asker.

Filmde aksiyon bana göre had safhada. Özellikle dövüş sahneleri de ilgi çekici. Öyle ki film süresinin hayli uzun olması bile pek fark edilmiyor. Çizgi roman severlere biraz sıkıcı gelen bir karakterdir Captain America, mizah duygusunun pek olmaması filmde de diğer Marvel filmlerine göre mizahın yavan kalmasına neden olmuş.

Kaliteli oyuncuların yer almasıyla oyunculukların da yüksek performansta olduğunu görüyoruz. Winter Soldier karakteri karizmatik denilebilecek kadar sağlam bir kötü karakter olmuş.


Senaryo seriyi kurtarmış görünüyor. Milliyetçiliği daha isminde sezdiğimiz Captain America'nın bu filminde doz biraz düşürülmüş. Ancak daha derin bir şekilde işlenseydi hikaye unutulmazlar arasında yerini alabilirdi. Şöyle söyleyeyim, Iron Man serilerinden daha çok beğendim bu filmi. Yine de konu daha fazla çekici olabilirdi diye düşünüyorum.

Son olarak şöyle toparlayalım, bir süper kahraman evrenindense günümüz evreninde geçmeye çalışan bir konu ve çok iyi aksiyon sahneleriyle seyirciyi gayet memnun edecek bir film ortaya çıkmış. Yani filmi izlemek için çizgi roman hayranı olmanıza gerek yok.

İyi seyirler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder