Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

13 Şubat 2014 Perşembe

çiçekler büyür - emine ışınsu

Tüm dünya görüşlerini bir kenara bırakırsak, Emine Işınsu'nun yazarlığını ve romanlarındaki anlatımını beğenmemek mümkün değil. Bir kitapsever olarak ben hiçbir yazar ayırmam, ayırt edenleri de anlamam, nitekim fikirleriniz hangi yönde olursa olsun Çiçekler Büyür'ü okumanızı tavsiye ederim diyerek söze başlayayım.

"1976'lardan bu yana, Bulgaristan'da yaşayan millettaşlarımıza, Bulgar Hükûmetleri'nin uyguladığı, insanlık utancı politikalar ve kanlı baskılar... İlay, bir küçük kadın, bunlara nasıl karşı koyabilir?.. Gerçi tabancasında tek kurşun kalmıştır ama, silahı kendisine çevirmek, İlay'ın karakterine çok ters bir tutumdur. Oysa, bedenler, beyinler ve sevdalar, bu toprağa gübre olabilir, iş ki çiçekler, her yıl yeniden büyüyebilsin..."

Tanıtımında da bahsedildiği gibi, hikâye Bulgaristan'da geçiyor ve bölgedeki Türk vatandaşların yaşam mücadelesini anlatıyor. Baş karakter İlay, her ne kadar anne babasından yeterli sevgi görmemiş olsa da dedesinin de etkisiyle kendi köklerine bağlı yetişmiş zeki bir kız. Kitapta kendi ve çevresindekilerin hayatına İlay'ın ağzından dahil oluyoruz.


Bulgaristan'daki Rus düşünme ve yönetim biçimlerinin etkisiyle insanların makine gibi yetiştirildiği, çalıştırıldığı ve düzendeki çarkın dönmesi için her türlü baskıyla kullanıldığı yıllara bir kez de İlay'ın -Mehmet Ali'nin akçabardağının- varlığıyla şahit oluyoruz. Elbette yazar kendi görüşlerini de hamurun içerisine ufak tefek yerleştiriyor ve o dönemdeki Türkiye'yi de eleştirmekten çekinmiyor, yazar zaten kendini kendinden soyutlayamayacağı için bu kaçınılmazdır.


Aşk hikayesi de bir hayli içli. Kavuşmalar, kavuşamamalar, farklılıklar...

Kitabı okuduktan sonra bir kez daha yaşamları süresince baskıya maruz kalmış halklar için hüzün doluyor insan. Hele bir de kendi milletinden insanların başına gelenleri etkileyici bir şekilde okumuşken.

Çiçekler Büyür'ü -yer yer hikâyenin yavaşlığı sıkacak olsa da- benim gibi severek okuyacağınıza inanıyoum.

İyi okumalar...

6 yorum:

 1. severim ben bulgaristan hikayelerini, bir kısım aile fertlerimiz oradadır hala , belki ondan , aldım bu kitabı not.Ben de aynı fikirdeyim , kim ne düşünürse düşünsğn farklı görüşleri olan insanları okumak şart...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ailenizden bazı üyeler halen Bulgaristan'da madem, öyleyse kesinlikle okuyun derim

   Sil
 2. Ailem bulgaristan göçmeni... kitapla ilgili bir kaç yoruma rastlamıştım.. ancak paylaşımınız çok daha faydalı oldu.. teşekkürler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bize bir dönem Bulgaristan'daki vatandaşlarımıza olan rejim dayatmaları hakkında fikirler veren bir kitap, okumakta fayda var..

   Sil
 3. Değişik dünyaların kapılarını açan, bilmediklerimize ışık tutan kitaplardanmış .Tanıtım için teşekkürler listemize ekleyelim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, her kitapta yeni dünyalar buluyoruz, dediğiniz gibi ışık tutabilmesi dileğiyle

   Sil