Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

31 Aralık 2013 Salı

90 yazarlı kitap: 80'lerde çocuk olmak

Uzun bir süredir, 80'lerin sonlarına doğru dünyaya gelmiş ve daha çok 90'larda çocuk olmuş biri olarak birbirinden farklı gözlerin dünyasından 80'leri anlamayı istiyordum. Nitekim o dünyayı anlamak için en güzel yollardan biri de bu kitabı okumak olacaktı.

Kadir Aydemir'in hazırladığı ve kendisine 90 kadar daha yazarın eşlik edip yazılarını paylaştığı 80'lerde Çocuk Olmak okumaya başladığım ilk yazıdan itibaren o günleri hayal meyal hatırlayan biri olarak sanki oradaymışım hissi vermeye başlıyor. Bunun en büyük nedeni yazarların gayet içten bir şekilde kendi çocukluklarından ve o günlerde baskın olan etmenlerden bahsediyor olmaları. Sinema, Tv kültürü, çizgi filmler, sokak, okul hayatı, çocukluk anıları okunmaya değer bir şekilde kaleme alınmış.Voltron'dan Candy'e, Adile Naşit'ten Michael Jackson'a, Heidi, Street Fighter, Video Kasetler, Walkman'ler, Siyasi Olaylar ve Eve Yansımaları, Kara Şimşek, Misketler ve daha saymakla bitmeyecek o dönemle özdeşleşmiş birçok şey...

"80lerde Çocuk Olmak, hem bir kitap ismi, hem de bir kuşağın en büyük özlemlerini, yaşanmışlıklarını içinde barındıran yolculuğun özel ve güzel adı. Bu kitapta bir araya gelmiş 90 kadar yazar var. 1980lerde çocuktu onlar... Hepsi aynı kuşaktan… Sayfalarda gizlenen anılarda herkes kendinden bir şeyler buluyor. Fazıl Saydan Gürgen Öze, Eylül Durudan Bülent Çolaka, Onur Behramoğlundan Erdem Aksakala, Göksel Bekmezciden Ahmet Bükeye, Barış Müstecaplıoğlundan Yiğit Değer Bengiye dek, adları buraya sığmayacak onlarca yazar ve sanatçı bu kitap için çocukluklarını, anılarını, aşklarını, oynadıkları oyunları, 1980 darbesinin kendilerinde ve ailelerinde bıraktıkları kara tortuyu, yüzlerce ayrıntıyı bazen bir çocuk, bazen bir yetişkin gözüyle kaleme aldı. Yaklaşık üç yıllık bir çalışma sonucu doğan 80lerde Çocuk Olmak kitabı, her kuşağın el kitabı olacak nitelikte. Dönemin pembe dizileri, ünlü oyuncuları, en çok izlenen çizgi filmleri, mahalle abileri, sokak kavgaları ve oynanan unutulmaz oyunlar, atari salonları, fırlamalıklar ve ergenliğe geçiş hikâyeleri, birbirimizle konuşurmuş gibi doğal bir şekilde anlatılıyor. Evet, bizler büyüyoruz ama çocukluğumuz ve yaşanmışlıklar orada öylece duruyor. Yolculuğumuza siz de katılın..."Açıkçası ben hepsini aynı günde okumaktansa her gün bir yazı okuyarak bitirdim kitabı. Bu şekilde her gün geçmişten başka bir güne gittim. O dönemde çocuk olmayanların bile okumasını şiddetle tavsiye ettiğim 80'lerde çocuk olmak bize aklınıza gelebilecek her kültürden dönemle ilgili ipuçları veriyor.

Muhakkak okuyun derim.

İyi okumalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder