Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

24 Kasım 2013 Pazar

24 kasım: tüm öğretmenlerin (tek) günü


Öğretmen olmak zordur vesselam. Ömrümüzün belli bir dönemini öğrenci olarak geçirmiş bizlerin bunu daha iyi bilmesi gerekir. Bir konuyu öğrencilere öğretmenin dışında, öğretmen olmanın getirdiği bir diğer zorunluluk ve zorluk da onlara belli bir karakter sergileyebilmek ve örnek biri olabilmektir.

Neden zordur? Çünkü her türlü farklı kişiliğe sahip, farklı aileler tarafından yetiştirilmiş bireylere ortak bir eğitim-öğretim metodu uygulamalıdır.


Başka neden? Çocuklara ya da yetişkinliğe yakın gençlerin önünde yıkılmaz, sarsılmaz bir çınar gibi yükselmeli, onları aynı zamanda ahlâki yönden de yetiştirebilmelidir. Bunu bazen öğütleriyle yapar bazen de konuşmasına gerek kalmaz. Orada duruşu, hal ve hareketleri ahlâki bir kişilik örneği gösterir zaten. Bunların ışığında öğretmen, öğrencilere umut aşılayabilmelidir; bir gün onun gibi bir insan olabileceklerinin umudunu.

Başka? Yeri gelir, an olur karşısındaki öğrenci grubu onu küçümsemeye çalışır, ona saygısını kaybeder ya da kimi zaman zaten o hiç kazanamamıştır. Ailesinden veya önceki öğretmenlerinden yeterli terbiyeyi almamış o talebelerin önünde küçümsenmenin zorluğunu çeker. Bununla baş etmeye çalışır.

Daha? Birçok meslek grubundan daha az gelire talimdir. Ama büyük insanlar yetiştirerek asıl en büyük faydayı o sağlamak durumundadır.

Daha başka?

Vardır dahası ama kısa tutalım. Zaten bunu bir öğretmen kaleme alsa daha doğru olurdu. Mesleğin zorluklarını en iyi onların bilmesi gerekir, beklenir.

Tüm insanlara sevgiyi ve barışı aşılayacak güç anne-babadan sonra öğretmenlerdedir. Okul sıralarında ne öğreniyor, karakterimiz ne yönde gelişiyorsa onların katkısıyladır. 24 Kasım'ın sembolünde, bilgiyi öğretme dışında insan olmanın da dersini veren başta kendi öğretmenlerim olmak üzere tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutlar, ışıklarının her daim yanmalarını dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder