Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

29 Ekim 2013 Salı

cumhuriyeti kutlamak


Henüz cumhuriyeti, işgalci ülkelere karşı kazanılan zaferi nasıl kutlamamız gerektiğini bilmiyoruz. Devletin resmi törenleri, kamu ve özel kuruluşların kutlama mesajları ve okullarda yapılan anma ve kutlama törenleri ile kutlama değil geçiştirme bizim yaptığımız aslında. Bu maalesef kendimi bildim bileli böyle ve gördüğüm kadarıyla benden çok önceden beridir süregelen bir gelenek. Az sayıda da olsa bazı yerlerde iyi niyetle yapılan temsili canlandırmalar var, fakat ne yazık ki sönük geçiyorlar. Cumhuriyet mitingleri ve yürüyüşlerin gerçek bir kutlama olduğunu da söyleyemeyeceğim. Elle tutulur tek etkinlikler konserler olarak kalıyor ki pek etkili değil. Bir ülkenin bağımsızlık günü basitçe geçiştirilmemeli. Diğer ülkelere baktığınızda, mesela Amerika'nın 4 Temmuz kutlamalarının ne kadar şaşalı ve hakkını teslim eder nitelikte olduğunu yorumlayabilirsiniz ki bana göre bu da yeterli değil. Sanırım bu da benim mevcutla yetinmeyip daha iyisini bekleyen yapımla alakalı bir durum. Geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi de boğazda hava fişek gösterileriyle bir gelişme gösterme çabasında idi. Bunun pek de üzerine çıkılamayacak gibi bir görüntü var. Ancak kutlamaları layıkıyla yapmanın yolu masraflı gösteriler değil.


Şimdi yaptığım bu girişle nereye geliyorum bakalım. Bizler neyi nasıl kutluyoruz, ne kutluyoruz? Farkında mıyız? Bu kutladığımız veya kutlamadığımız bayram fırsatını neleri feda ederek elde ettik, hiç düşünüyor muyuz? Düşünsek birbirinden bu kadar haz etmeyen ve birbirlerine tahammülünü yitirmiş kimseler haline dönüşür müydük, bunun nasıl sonlanacağını bildiğimiz halde?

Şimdi bir oturup geçmişi düşünelim ve neleri başarıp neleri başarmaya devam edeceğimizi görelim. Büyük bir imparatorluğu kaybettik, çünkü farklı hırslara yenik düşmüş birbirinden ayrı hareket eden yönetim merkezleri türedi. Anadoluyu kurtardık çünkü birlikte hareket etmeyi öğrendik.

Son olarak diyeceğim; ne birbirimizi dışlayalım ne de toprağı ve kokusunu ayıralım, ne polisi taşlayalım ne polis bizi coplasın, gelin diyelim ki bir ülkemiz var güzel ve büyük, ne kirlensin ne küçülsün, küçülen tek şey aramızdaki mesafe olsun, o zaman daha da büyürüz. Cumhuriyet; kendi kendini yönetmek. Kendimizi yönetebilecek miyiz, birileri mi bizim yerimize düşüncelerimizi yönetecek?

Bayramınız kutlu olsun.

2 yorum:

  1. Sonunu çok iyi bağlamışsınız..Umarım birbirimizle çatışmayı bırakıp, orta noktada buluşuruz...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Birbirimizin fikirlerine saygı gösterip ve sıkıntılarına kulak kapatmamaya başladığımızda o günler hiç de uzak değil...

      Sil