Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

7 Ağustos 2013 Çarşamba

hasan saraç ve ortak roman: 13 saat + 1 ömür

Ortak Roman'ın çok ilginç bir hikâyesi vardır. Kitabın konusundan bahsetmekten önce nasıl bir proje olduğundan söz edelim. Kitap bir Edebiyat Haber (edebiyathaber.net) projesidir. Yazar Hasan Saraç ve Edebiyat Haber yayın yönetmeni Emrah Polat'ın interaktif bir roman üzerine görüşmeleriyle okurlarla birlikte ortak bir öykü yazılmasına karar vermişler. İyi de etmişler.


Edebiyat ve sanat ile ilgili gelişmeleri takip etmek için sık sık başvurduğum edebiyathaber.net üzerinden ilgili duyuruyu okuduktan sonra ilk günden itibaren ilgimi çeken bir proje oldu ortak roman. Her bir bölüm her hafta belirli günlerde yayınlanıyor ve okuyucuların yorumlarıyla sonraki bölümler şekilleniyordu. Gerçekten de, belki bir ana taslak da olmadan, yazar bir bölüm yazıyor ve diğer bölüm gelen yorumlarla şekillenip ilgili günde devam olarak yayınlanıyordu site üzerinden. Ben de birkaç bölüm için yorumlarımı paylaştım ve kitabın sonuna dair birkaç görüşümü bildirdim.

Projedeki önemli noktalardan biri de yorum yapan her bir birey ile e-posta yoluyla Hasan Saraç'ın irtibata geçip karşılıklı fikir yürütmesi. Bu, okurlara gerçekten de değer verildiğini gösteren bir davranıştı ve son bölümün yayınlanmasından belli bir süre sonra aralarında benim de bulunduğum bazı okuyucular ile toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya aynı zamanda kitabın editörlüğünü yapan Postiga Yayınlarından Ece Özbaş Korkmaz da katıldı. Gerek ortak roman üzerine gerekse de güncel edebiyat üzerine samimi konuşmalarımız oldu.


Bir müddet sonra da bölümler ve hikâye zenginleştirilerek kitap haline getirildi ve her birimize imzalı olarak Hasan Bey tarafından gönderildi. Kitabı bir çırpıda okudum ve izlenimlerim olumlu.

Kahramanın içinde bulunduğu buhran, yaşadığı hafıza kaybıyla içinden çıkılmaz bir hal olmasına
neden oluyor. Bu süreçte bizler de kahraman ile birlikte olayları yaşıyoruz. Konuyu ve ayrıntıları anlatıp kitap zevkini kaçırmak istemediğimden yazımı burada noktalıyor ve kitap içerisinde isimlerimizi anan Hasan Beye teşekkür ve selamlarımı iletiyor, başarılarının devamını diliyorum. Artık başka projelerde daha aktif rol almak dileğiyle.

"Bir sabah uyandınız, kim olduğunuzu bilmiyorsunuz. Bir otel odasındasınız. Sizin için her şey yabancı. Görüntünüze şaşkınlıkla baktıktan sonra hatırlamaya çalışıyorsunuz. Hayır yok. Siz kendiniz için dünyadan yok olmuşsunuz. Okuduğunuz kitaplar, izlediğiniz filmler yerli yerinde ama gerisi kapkaranlık... 
Sahi ne yaparsınız?..

"13 Saat + 1 Ömür" kayıp bir ruhun izini sürüyor. Soluk soluğa geçmişine doğru yola çıkan Erol Adoni tüm hayatıyla yüzleşiyor. Yolculuğuna dünyaca ünlü bir psikiyatrın rehberliğinde çıkıyor. Kimi zaman Modadaki çocukluğuna yol alıyor, kimi zaman sinagogta ergenliğe geçişini hatırlıyor. Boğaziçi Üniversitesinde heyecanla geçen ilk gençliğin ardından Bostonda aşkla tanışıyor. 

İtalyan dedenin üzüm bağlarından kelimeler dünyasına, kaybolup gidiyor.

Hasan Saraç bir zoru başararak Türkiyede ilk defa girişilen bir projeyi gerçekleştirdi. Edebiyat Haber Sitesiyle çıktıkları bu yolda interaktif bir roman yazdı. Her hafta okurlarından yönlendirme mesajları aldı, kimi bazen acımasız eleştiriler, çoğu kez yüreklendiren, ilham veren mesajlar… Sonuçta Hasan Saraçın akıcı kaleminden bu özgün roman ortaya çıktı: Ortak Roman, "13 Saat + 1 Ömür""

Bambaşka bir deneyim yaşamak istiyorsanız, siz de bu serüvene katılın.


Keyifli okumalar...

2 yorum:

 1. Merhabalar;
  Blogunu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım.
  83. takipçin benim.
  Bana da gelirsen sevinirim :)
  İyi Bayramlar
  Sevgiler
  http://whiteglaze.blogspot.com
  twitter: @_gamzeahmet_

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler, ben de şu an blog'unu incelemekteyim.

  YanıtlaSil