Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

29 Haziran 2013 Cumartesi

zombilerle dünya savaşı: world war z

World War Z de geçtiğimiz hafta gösterime girenlerden. Başrolde Brad Pitt'in yer alması beni biraz şaşırtmıştı proje ilk duyurulduğunda. Çünkü Brad Pitt'in böyle bir filmde rol alacağına hiç ihtimal vermezdim. Hatta Matrix serisinde başrol oynamayı reddettiği söylentisini duyanlarınız olmuştur. Troy'u bir kenara koyarsak ki bu filmde fantastik öğe pek yoktu, daha gerçekçi projelerde bulunduğunu görüyoruz geçmişten bugüne (Bir de Interview with the Vampire var). Bu film için konuşacak olursak biraz araştırma yaptığımızda Brad Pitti'in senaryonun ilham aldığı kitabın yayın haklarını daha önceden satın aldığını görüyoruz. Bu da kendisinin bu tarz filmlere  karşı önyargılı olmadığını gösteriyor diyebiliriz.

"Gerry Lane iki kızı ve sevgili eşiyle mutlu bir hayat sürdüren bir aile babasıdır. Bir gün arabaları trafikte sıkıştığında her zamankinden farklı olarak yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu fark ederler. Tehlike hızla yaklaşmaktadır... Ailesini güvenli bir bölgeye yerleştiren Birleşmiş Milletler çalışanı olan Gerry, ikiye ayrılan dünyayı kurtarmak için dünyayı dolaşacak ve bunu yaparken hayli kısıtlı olan zamana karşı yarışacaktır.
Brad Pitt'in hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlendiği film, insanlar ve zombiler arasında yaşanan sıra dışı bir savaşı odağına alıyor. Film Max Brooks'un aynı adlı kitabından uyarlandı."Yönetmenliğini Marc Forster'ın yaptığı filmde Lost dizisinden tanıyacağınız Matthew Fox da yan rollerde yer almakta. Genel anlamda oyunculukları beğendiğimi söyleyebilirim. Teknoloji kullanımı da diğer örneklerinden farklıydı ve kendine has bir zombi profili çizilmişti. Konusu bakımından da farklılık getirilmeye çalışıldığı gözle görülse de tamamen başarılı bulduğum söylenemez. Nitekim zombiler yine insanlara saldırıyor, insanlar kaçıyor, silahı olanlar hemen kafadan vurmaları gerektiğini çözmüşler çünkü başka türlü durdurulamıyorlar vs. Hadi zombi kavramında farklılık yok, bari kaçışan insan profilleri şekillendirilseydi. Mesela ben isterim ki bir iki tane insan da çıkıp silahı olmasa da bu yürüyen ölülere -daha doğrusu koşan- kafa tutsun, dövmeye, durdurmaya çalışsın. Çünkü sonuçta kimse bunu daha önce görmemiş ve karşı koyduklarında ne olacağını bilmiyorlar, hiç mi bunu deneyecek insan yok yeryüzünde.
Gerry Lane'i canlandıran Brad Pitt salgının nereden çıktığını araştırmakla görevlendiriliyor, öncesinde ailesini güvene aldığından emin oluyor. Ülke ülke dolanıp çare aramakla görevli, yanında genç bir profesör, bir düzine asker ve uçakla yol alıyorlar. İlginçtir nereye gitse ölüm götürdü. Birileri hep öldü. Filmde İsrail'e de gidiliyor. Burada büyük bir problem var her şeyden önce. Diyaloglarda Jarusalem ve Israel geçmesine rağmen altyazıda ısrarla Ortadoğu şeklinde bir tercüme var. Bunun nedeni izleyiciyi aldatmak besbelli. Çünkü Israil övülen bir ülke konumunda filmde, gerek yaptığı iyiliklerle gerekse de muhteşem öngörüleriyle. Sorunu önceden görüp ülkelerini korumaya almışlar. -Nedense diğer ülkelere bilgi verilmemiş ve bu durum filmde de es geçilmiş.- Müslümanlara da yardım eden bir ülke burası ve ne hikmetse buraya ölüm yine bir şekilde müslümanların hatasıyla geliyor, ilginç. Belki de tesadüftür ne diyelim.Senaryosu ve kurgusu belirttiğim gibi farklı görünse de çok etkileyici bulduğumu söyleyemem. Efektler güzel ve Brad Pitt iyi bir performans sergiliyor. Sonuç olarak sinemada izlenmesi zaman kaybı değil, fakat muhteşem bir şölen de değil. Türü sevenlerine sinemada ortalama üstü bir seyir için tavsiye edebilirim.

http://www.youtube.com/watch?v=HcwTxRuq-uk

İyi seyirler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder