Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

16 Mayıs 2013 Perşembe

tiyatromuzu sahneledik

Uzun bir süredir bir şekilde zaman ayırmaya çalışıp üzerinde çalıştığımız, herkesin bir şeylerden feragat edip projede var olduğu ve ekmek sarf ettiği, fikirlerini özgür bir platformda dile getirerek katkıda bulunduğu tiyatro oyunumuzu nihayet Salı günü sahneleyebildik.
Çıkış noktasını Eugène Ionesco'nun La Leçon (Ders) ve Rhinocéros (Gergedanlar) isimli kitaplarından aldığımız ve bir nevi eğitim sistemini absürd bir dille eleştirmeyi hedefleyerek Üç Derste Gergedanlaşma ismini verdiğimiz oyun öncelikle bize gösterdi ki, insan istediği zaman gerçekten beceremeyeceği iş yoktur. Evet tiyatro oyunculuğu doğuştan gelen bir yetenek olarak kabul edilebilir, ama bu sonradan kimsenin edinemeyeceği bir beceri anlamına da gelmiyor. Tabi bizi değerlendirecek olursam tabi ki öyle üst düzey bir oyunculuk sergilemedik ki en fazla 8 veya 9 kez toplanabilmişizdir ve bunların birkaçında tam kadro bile değildik, en azından kabul edilebilir bir iş çıkardığımızı hem kendi gözlemlerim hem de izleyenlerin geri bildirimleri nedeniyle düşünüyorum.


Biraz konuya değinmek istiyorum. Yaramaz bir ilkokul öğrencisi grubu var ve öğretmenleri de çekingen ve sabırsız. Akış oldukça karakterler de değişiklikler meydana geliyor ve en sonunda öğretmeni zirveye ulaşmış, öğrencileri de iyice zombileşmiş ya da makineleşmiş, bir anlamda gergedanlaşmış görüyoruz. Bu arada ben de sınıfın haylazlarındanım.Gönül ister ki bu alanlarda daha fazla aktif olalım, fakat sosyal hayatlarımızın varlığı ve sıkıştırıcılığı bir yandan, alanlarımızın farklılığı bir yandan üretici olamıyoruz. Belki okuyanınız olmuştur, burada geçen sene bu zamanlarda çektiğimiz kısa filmden bahsetmiştim. Bu da gösteriyor ki senede ancak bir iş çıkabiliyor bizden.

Emeği geçen ve katkısı olan herkese teşekkürlerimi sunarım.Oyunun dili kısa filmimizde olduğu gibi Fransızca. Umarım yakında Türkçe projeler üzerine çalışmalarımız da olur ve hatta başka dillerde de, neden olmasın. Ne söylemiştik, insan ister ve üzerinde vakit harcarsa pek az şey elinden kurtulabilir.

En kısa zamanda bir kısmını internet üzerinde paylaşmayı düşünüyorum. Düzenleyebildiğimde linkini buraya da ekleyeceğim. Bir de sizlerin görüşlerini almak isterim.

6 yorum:

 1. Keşke kısa bir video koysaydın, biraz daha hissederdik anlattıklarını :)

  Emeğinize sağlık, sanatın her dalı müthiş keyifli :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En kısa zamanda ekleyeceğim. Çok teşekkürler, ilgilenebildiğimiz kadarıyla sanatla iç içe olmak güzel.

   Sil
  2. Öyleyse bekliyoruz, merakla..
   :)

   Sil
  3. Daha bir acele edeceğiz artık

   Sil