Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

28 Şubat 2013 Perşembe

dostum kayahan demir'in çağdaş esaret kampı

Kasım ayındaki İstanbul kitap fuarında üniversiteden arkadaşım Kayahan Demir'in de imza standına da uğramıştım. Çağdaş Esaret Kampı isimli ilk kitabını bana hediye etti. Okumak ise ancak yeni nasip olabildi.


Öncelikle Kayahan Demir'den biraz bahsedecek olursam, kendisi İstanbul Üniversitesi'nde benim de aktif olduğum ya da en azından olmaya çalıştığım Yazılı ve Görsel Sanatlar'ın kurucusudur ve halen başkanlığını sürdürmekte. Kitap serüvenini çok önceden paylaşmıştı benimle ve şöyle bir bakıyorum da öyle çok uzun sürmedi bunu gerçekleştirmesi. Tabi onun gözünden bakarsak belki de upuzun bir zaman gibi gelmiştir.

Çağdaş Esaret Kampı psikolojik ve doğaüstü korku - gerilim öykülerinden oluşan bir kitap. Ülkemizde bu alanda pek fazla örnek yok, en azından diğer alanlardaki kadar. Demir'in de işi çok zor bana göre. Yalnız kitabı okuduğumda o potansiyele sahip olduğunu gördüm. Öykülerinde kendine has kurgular mevcut. Tabiki birçok yerde izlediğiniz filmlerde de bulunabilecek sahneler olduğunu düşüneceksinizdir. Yalnız yolun başındaki bir yazar için kitabı başarılı buldum.İlk öykü mektuplardan oluşuyor. Ender de olsa bu şekilde yazılan romanlar da mevcut. Yalnız doğaüstü gerilim öyküsü için bana göre orijinal bir fikir. Hayaletlerle dolu bir mekânda yazdıklarının ulaşıp ulaşmadığını bilmese de yazmaya devam eden bir adamın hikayesi.

Bir başka öyküde yazarın sigaradan nefret ettiğini düşündüm. Ben de nefret ettiğimden o öyküde, bir bilinçaltına sigaranın zararlı bir şey olduğunu yerleştirme isteği de fark ettim kendimce, belki de öyle bir amacı yoktu bilemiyorum.

Her öykünün kendine has bir dekoru ve senaryosu var. Eleştirebileceğim kısım, noktalama işaretleri ile ve baskıdan kaynaklı bazı noktalamalardan sonra boşluk olmamasıyla ilgili olabilir. Üç nokta da biraz fazla kullanılmış.

Son olarak dostum Kayahan Demir'i tebrik ediyor ve başarılarla dolu bir kariyer diliyorum. Umarım sizler de okuduğunuzda beğeneceksinizdir.

İyi okumalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder