Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

17 Aralık 2012 Pazartesi

çok beklenen yolculuk: "the hobbit: an unexpected journey"


Orta Dünya hayranlarının uzun süredir beklediği Hobbit serisinin ilk bölümü The Hobbit: An Unexpected Journey nihayet üç gün önce vizyona girdi. Bundan üç buçuk yıl kadar öncesini hatırlıyorum da birtakım anlaşmazlıklar ve maddi sorunların gölgesi altında çekim hazırlıklarına başlanmıştı ve yönetmen koltuğuna da tıpkı Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde olduğu ve herkesin de olmasını isteyeceği gibi Peter Jackson'ın oturacağı ilan edilmişti. Bu haberler bizi de heyecanlı bekleyişe sürüklemişti ister istemez. Her ne kadar Tolkien'in meşhur üçlemesini beyaz perdede istediğimiz gibi görememiş olsak da orta dünya vücut buluyordu ve buna hiçbir itirazımız yoktu. Nitekim eleştirecek çok şey bulsak da Peter Jackson'a duacıydık.

Sonunda Yüzüklerin Efendisi'nin altmış yıl öncesinde geçen macera Hobbit'i de (3D seçeneğiyle) izleme fırsatı bulduk. Oyuncuların da değişmemiş olması bir artıydı ve Ian Mckellen'ı Gandalf olarak gördüğümüz andan itibariyle "Evet, şu an orta dünyadayız." hissini yaşamaya başladık. Bilbo Baggins'in yaşlılığını oynayan Ian Holm da kadrodaydı, fakat gençliğini oynaması için yeni biri gerekiyordu. Bu rolü de Martin Freeman'ın hakkıyla oynadığını belirtelim. Cüceler de bir o kadar iyi oyuncular tarafından vücut bulmuşlar. Ayrıca eski dostlar Saruman, Elrond ve Lady Galadriel de konseydeki yerlerini kaçırmamış.
Filmin tanıtım yazısını da bir okuyalım:

"Tolkien'in, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin öncül kitabı olarak da görülen Hobbit'ten, üçlemenin yönetmeni Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanan iki filmlik Hobbit macerasının ilk bölümü olan Hobbit: Beklenmedik Yolculuk/The Hobbit: An Unexpected Journey ile bu sefer Bilbo Baggins'in gençliğine gidiyoruz. 
Bilbo huzurlu Hobbit toprakları olan The Shire'da yaşarken bir gün büyücü Gandalf aniden ortaya çıkar ve baş kahramanımız Bilbo kendisini efsanevi savaşçı Thorin tarafından yönetilen 13 cücelik maceracı bir grupta buluverir. Ejder Smaug’dan Erebor’un kayıp Cüce Krallığı’nı geri almak için çıktıkları bu yolculukta Goblinler, Orklar, öldürücü Warglar, Dev Örümcekler, Şekil Değiştirenler ve Büyücülerle dolu yollardan geçeceklerdir... 
Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden tanıdığımız Ian McKellen, Cate Blanchett, Ian Holm, Christopher Lee, Hugo Weaving, Elijah Wood, Orlando Bloom ve Andy Serkis'i yeniden seyredeceğimiz filmde Richard Armitage, John Bell, Luke Evans, Ryan Gage, Evangeline Lilly, Bret McKenzie, Graham McTavish, Mike Mizrahi, Jeffrey Thomas ve Aidan Turner gibi kalabalık bir oyuncu kadrosu da eşlik ediyor. Filmin senaryosunda ise yönetmen Peter Jackson'ın yanı sıra Fran Walsh, Philippa Boyens ve Guillermo del Toro'nun imzası var."


Kısa bir süre önce Hobbit serisinin üç filmden oluşacağı haberini aldık. Bu bizi biraz ürküttü. Böyle hissetmemizin nedenlerinden biri hikayenin sonunu iki sene sonra göreceğimizi bilmemiz, diğer nedeni ise zaten tek kitap olan Hobbit'in üç filme bölünerek aksiyon ve maceranın üç parçaya bölüştürülmesi sonucunda yeteri kadar keyif alamayacağımızı düşünmemiz. Diğer yandan, ilk bölümünde fazladan eklenmiş ve kitapta olmayan sahneler ile aksiyon yönünü dozuna çıkaracak da olabilir P. Jackson. Bunun şöyle de bir katkısı oluyor; zaten okunmuş bir kitabı bilerek izlemeye gittiğimizde olacakları biliyoruz, yalnız ek olarak yeni sahneler bu noktada biraz yardımcı oluyor merakımızı arttırmaya.

Yeri gelmişken söyleyeyim, yüzük üçlemesine göre kitaba hali sadık kalınmış, sadece Boz Radagast ile ilgili ve birkaç farklı olayla karşılaşıyoruz, ama hikayeden minimum uzaklaşılıyor. Tek bir eleştirebileceğim nokta var o da (yüzüklerin Efendisi'nde de olduğu gibi) Elflerin yardım edip etmemesi durumu ve üstüne... Neyse çok fazla ipucu vermeyelim. Kitabı okuyanlar ve dikkatli izleyenler fark etmiştir deyip geçelim bu kısmı.

Yazar JRR Tolkien, çoğunluğun bildiği gibi fantastik edebiyatın öncüsü. Hatta bir keresinde Stephen King onun için, "Hiçbir fantastik edebiyatı yazarı 'Tolkien'den esinlenmedim' diyemez." demiştir. Hobbit kitabı ve birçok farklı hikayesi de çok ilginç; oğlu ve akrabalarının çocukları için yazılmıştır. Tolkien'in ölümünden sonra oğlu Christopher bilinmeyen birçok hikayesini toparlamış ve kitaplaştırmıştır.

Geçmişte Tolkien'ın acımasızca eleştirildiği de olmuştur. Bir nevi kaçış edebiyatı yaptığı söylenmiş ve bunun üzerinden yerilmiştir. Sonraları ona hikayelerinde alegori olup olmadığı da sorulmuş, bu iddiayı da kesin bir dille reddetmiştir. Kitap alegori olarak tasvir edilmeye o kadar müsait ki, içinde bulunduğu zamanı ve savaşları, milletleri ve ezilenleri betimlediği düşünülmüştü o yıllarda. Fakat kitabı her ne kadar kendisi o amaçla yazmasa da sanki Peter Jackson bir şekilde bu izlemini güçlendirir bir kurguyla yansıtıyor sinema sahnesine.

Konuyu kaçırmadan şunu da ekleyeyim, her kitap olduğu gibi sinemaya aktarılamaz bunu kabul edelim. Sinema, kitap dünyasından, insanın kendi hayalinde o kitapla ilgili oluşturduğu dünyadan bambaşka bir dünya, bu yüzden farklılıkları elbet olacaktır. Yalnız bizler de okur olarak en azından aslına sadık kalınmasını bekliyoruz. Bu film için söyleyebilirim ki aslına sadık kalınmış bir uyarlama.

Önceki serinin çok sevilmesinin bir nedeni de her karakterin kendine göre bir karizması olması ve herkesin farklı bir karakteri sevebilmesi idi. Bu seride şimdilik ön plana çıkanlar yine Gandalf, Gollum, Bilbo ve cücelerin prensi Thorin Meşekalkan karakterleri gibi. Efektlerden söz edecek olursak ilk film için yerinde. Büyük savaş zaten üçüncü filmde gerçekleşecek ve henüz ejderhayı da tüm heybetiyle göremedik. Warg'lar ve Troll'er ile Goblin Kral yeterince iyi video kalitesiyle sergilenmişti. Yani görsel olarak yine bir şölen, fakat dahası da olacak bu belli.

Müzikleri yine tek kelimeyle mükemmel. Hele cücelerin ağıdı Misty Mountains özellikle dinlenmeye değer.

http://www.youtube.com/watch?v=NRUBe2RTq74

Kuvvetle tavsiye ettiğim bir sinema şölenini henüz gösterimdeyken izleyin derim, Yüzüklerin Efendisi'ni izlememiş veya Tolkien kitaplarını okumamış iseniz bile.

İyi seyirler...

http://www.youtube.com/watch?v=G0k3kHtyoqc

6 yorum:

 1. Kitaplarını okumadım. Ama Yüzüklerin Efendisi'ni izlediğimde, sinemadan çıkar çıkmaz söylediğim ilk söz " ya ben bir sene nasıl beklicem şimdi" olmuştu :)) Hobbit'i henüz seyretmedim ama mutlaka seyredicem..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi bu filmi izledikten sonra yine aynı şekilde "bir sene nasıl beklicem" sözünün geçeceğinden eminim :) Mutlaka izlenmeli.

   Sil
 2. Yüzüklerin Efendisi bir fırtına gibi esti hayatımızda ve çok güzel bir yer etti.Bu filmi henüz izleyemedim en yakın zamanda izlemek istiyorum.
  Tanıtım paylaşımınız çok iyi geldi ,teşekkürler ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, umarım siz de beğenirsiniz filmi :)

   Sil
 3. yüzüklerin efendisi filmi fantastik orta dünyadaki gizemli gücleri yapılan savaşları anlatan ve günümüz teknolojisinin de yardımıy la da muhteşem bir atmosfere sahip bırakan bir film serisi ve onun ardında her kese karayip korsanlarını nın tum serisini izlemelerini şiddet le tavsiye ediyorum harika filmler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karayip Korsanları serisi de çok iyidir hatta Johnny Depp'in oynadığı çoğu filmi başarılı bulurum.

   Sil