Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

18 Temmuz 2012 Çarşamba

buz devri 4 ile kıtalar ayrılıyor

Yakın tarihte gösterime giren Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor (Ice Age: Continental Drift) filmini kaçıramazdım, geçtiğimiz hafta sonu izleyebildim. İlk film 2002'de gösterime girmişti, dile kolay 10 sene geçmiş aradan. Benim de izlediğim ilk animasyon filmiydi. Ondan sonra Nemo ve diğerlerini de izlemiştik, Buz Devri'nin hatırına. Şimdi serinin dördüncüsünü izledikten sonra işte böyle anılar da canlanıverdi aklımda nedense.


Filmin tanıtımı da şöyle:

"Bir buzdağından derme çatma bir gemi yapan kahramanlarımızın maceralarla dolu epik deniz seferi başlıyor. Manny ve arkadaşlarını bu yeni dünyada egzotik deniz canavarları ve acımasız korsanlar da bekliyor."

Konuya girerken hemen şiddetle tavsiye edeyim: Türkçe dublajlı izleyin! Sadece bu filmi değil, tüm animasyon filmleri dublajlı izleyin. Türkiye bu tür filmlerin dublajında gerçekten çok iyi. Dediğim gibi sadece animasyon filmlerini, diğer aksiyon, gerilim, özellikle komedi türlerini kendi dilleriyle izlemeye gayret göstermeli.


Bu filmi seslendirirken ülkemizde popüler olan bazı sözler de diyaloglara uyarlanmış. "Oğlum bak git", "Tutmayın küçük enişteyi" ve birkaç tane daha bu tarz bilinen sözler tam da yerlerinde kullanılmış. Serinin diğer filmleri gibi bu dördüncüsü de bolca güldürüyor. Maceraya sürüklüyor. Ve de ilk filmden süregeldiği gibi insan olmanın duygusal diğer yönlerini de hayvanların üzerinden aktarıyor. Yine de nedense ilk filmin yerini hiçbiri tutamadı bana göre. Belki de ilklerin bizdeki o ayrı yeridir bize vazgeçilmez gelmesinin nedeni.


Başroldeki kafadarlar yine tam kadro mevcut; Sid, Manny ve Diego. Fındık peşinde koşup duran Scrat'ı da ayrı bir yere koymak gerek. Her filmde bir şeylerin sorumlusu olup çıkıyor zaten. Ve de onlara her filmde eklenen karakterler de yer almakta. Serinin muziplik yükünü omuzlayan Sid'in bu yönü Kıtalar Ayrılıyor'da büyükannesiyle paylaştırılmış gibi. Bu da onu diğer bölümlere göre daha geri planda kalmasına neden olmuş gibi, buna rağmen her sahnesinde yüzümüzde gülücük oluşturmadan duramamış yine.

Bu arada Buz Devri'ni bize sevdiren en büyük etkenlerden bir diğeri de seslendirenlerin olağanüstü başarısı. Haluk Bilginer (Diego), Ali Poyrazoğlu (Manny) ve Yekta Kopan (Sid)'ı da anmadan geçmeyelim.

Film hakkında çok konuşup merakınızı kaçırmak istemem, ama mutlaka gidin ve izleyin, eğer ilk bölümleri izlediyseniz bunu da kesinlikle izlemelisiniz. Benden söylemesi.

İyi seyirler...

http://www.youtube.com/watch?v=0yFM32FwrDk

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder