Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

11 Mayıs 2012 Cuma

the avengers: yenilmezler! takımı toplandı

Geçtiğimiz hafta yılın The Dark Knight Rises ile birlikte en çok beklenen filmlerinden biri olan The Avengers'in gösterime girmesiyle sinemalar tekrar hareketlendi. Tabi sadık sinema izleyicileri salonların boş kalmasını engelliyor, fakat bu tür yüksek bütçeli ve seyircinin sevdiği filmlerle birlikte en azından akşam seansları dolu dolu geçiyor. Filmi gösterime girdikten bir gün sonra izledim, genel anlamda keyif aldığımı söyleyebilirim, ama bunun bir nedeni de belki de son zamanlarda beklentilere cevap verecek filmlerin sınırlı olması olabilir.

Öncelikle Marvel bu film için çok hazırlandı. Hatta özellikle bu filme hikaye kazandırmak ve süper kahramanların karakterlerini oturtabilmek için vasat dahi olsa Thor ve Captain America filmlerini de -kâr edemeyecek olsalar bile- The Avengers filminden önce sırasıyla gösterime sundular. Zaten The Avengers filminin kötü karakteri Loki; filminde de yer alan kıskanç ve kral olma meraklısı Thor'un küçük kardeşi, peşinde olduğu devasa şey de Captain America'nın ikinci dünya savaşı yıllarında zalim ellere geçmemesi için çaba sarf ettiği devasa bir enerji kaynağı. Film de bu noktada başlıyor.


Thor'un kardeşi Loki bu enerji kaynağı ile dünya üzerinde bir kapı açarak ordu getirmeyi ve dünyaya diz çöktürmeyi planlarken, kahramanlar takımını planlayan Nick Fury de onu durdurabilmek için tek çare olarak süper kahramanları görüyor ve birer birer takımı toparlamaya çalışıyor. Çizgi romanlarda bu takımda Marvel dünyasından birçok kahraman bulunurken bu film için -belki de şimdilik- yalnızca Captain America, Thor, Hulk, Iron Man, Balck Widow ve Hawkeye mevcut.

Filmin ilk yarısı gelen tehlikeyi anlayabilme ve her biri ayrı yeteneklere sahip kahramanların takım olabilme çabalarıyla geçtiğinden keyifli olduğunu söyleyemem. Birbirleri ile olan dövüş sahneleri ve efsanevi araçlarının havalanışı ve dizaynını görmemizi sağlaması dışında pek zevk vermedi. Asıl aksiyon, görsel şölen ve kahkahalara boğan birkaç sahne -Hulk'ın başrolünde- ikinci yarıda karşımıza çıkıyor. Çizgi romanlarından bildiğim kadarıyla takımın lideri Captain America, bu filmde de düşmanı nasıl püskürtecekleri ile ekibin geri kalanına verdiği taktiklerle bunu görebiliyoruz, yalnız yine de Thor ile birlikte Iron Man ve Hulk karşısında sönük kalmışlar. Özellikle tanrısal güçleri olan Thor'un Hulk'a üstünlük sağlayamaması, hatta Iron Man'e de diş geçirememesi biraz haksızlık olmuş. Bunun nedenini de fan kaygısı olduğunu düşünmekteyim. Özellikle Iron Man filmlerinde müthiş bir oyunculuk sergileyerek karaktere birçok yeni hayran kazandıran Robert Downey Jr.'ın bunda etkisi büyük. Tabi bir noktada Thor'un gücü küçük bir detayla sunuluyor, taşıdığı çekici Hulk gibi öfkelendikçe gücü daha da artan bir kahramanın bile yerinden oynatamadığını görüyoruz. Son bir eleştiri de filmin isminin Türkçe çevirisine: The Avengers'ı Yenilmezler olarak çevirmek ülkemiz izleyicisinin daha çok dikkatini çekeceği düşünülmüş olabilir ve bir anlamda mantıklıdır da, sonuç olarak orijinal olan İntikamcılar ismi ile çevrilseydi çizgi roman serisini bilmeyenler dışında yeterli izleyiciye ulaşmayabilirdi, ama ben yine de her filmin isminin orijinal olarak çevrilmesinden yanayım. Nihayetinde bu hikayeyi kurgulayanlar bu ismi verdilerse bir bütünlüğü olmalı değil mi?

Filmi henüz izlemeyenler için ayrıntılara girmek istemiyorum. Yalnız gişede çok büyük rakamlara ulaştığını ve beklentileri büyük oranda karşıladığını eklemekte fayda var. Özellikle ikinci kısımdan itibaren aksiyon ve yer yer komedinin izleyiciyi keyiflendireceğini, hatta çizgi roman takipçisi olmayanların da filmi beğenebileceğini belirtelim. Artık gözler bir diğer büyük çizgi roman dünyası olan DC Comics'te ve bu dünyanın kahraman ekibi Justice League'te. Batman ve Green Lantern'den sonra Superman -nam-ı diğer Man of Steel- ile birlikte Green Arrow ve Wonder Woman gibi karakterler için de film çekildikten sonra efsanevi takım için de bir film yapılması hayranların en büyük beklentisi. Ne diyelim, The Avengers'tan sonra darısı Justice League'e...

Bu arada The Avengers'ın fragmanı için:


İyi seyirler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder