Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

26 Aralık 2011 Pazartesi

binbir yönlü hafiye sherlock holmes

Korkunç bir zekâsı, olağanüstü içgüdüsü, afyon bağımlısı ve ilim irfan sahibi olan dedektif Sherlock Holmes'ın maceralarına 16 Aralık'ta sinema salonlarında bir yenisi daha eklenmiş oldu: Sherlock Holmes: A Game of Shadows. Sir Arthur Conan Doyle'ın kaleminden türeyen Holmes ve yardımcısı Doktor John Watson, yeni çözümsüz cinayet dosyalarını aydınlatarak Profesör Moriarty'nin oyununu ortaya çıkarmaya uğraşmaktalar.


İlk filmde fark edemeyenlerin bu filmde artık emin olacakları durumu söyleyeyim; ne dedektif Holmes ne de çözdüğü cinayetler ve çözüm tarzı kitaplarla aynı çizgide değil. Ki ben bu durumdan açıkçası memnunum. Çünkü ağzında pipo elinde büyüteç arada sırada "Hımm," diyen bir karakteri izlerken heyecanlanacağımı sanmıyorum. Bu, yazar Doyle'a hakaret olarak algılanmasın, ama sinema kitaplardan daha farklı bir platform bana göre, zaten yazarın da sineması çekilsin diye karakteri tasarlamadığından eminim. Yine kitaptaki olayların aksine dedektifimiz dünyayı kurtaracak işlere imza atmaya yelteniyor. Bu uğurda dayak yiyor, ihanete uğruyor, işkence görüyor, uçurumlardan yuvarlanıyor vs.

Aksiyonun kimi zaman hızı kesilse de ince espriler ve Jackie Chan sayesinde tanıştığımız komedi dövüş sahneleriyle birlikte izlerken hiç sıkılmıyoruz. Ayrıca filmde Holmes ailesinden bir bireyle daha karşılaşıyoruz. Büyük kardeş Mycroft Holmes ile.

Robert Downey Jr. (Holmes) ve Jude Law (Watson)'ın oyunculukları etkileyiciydi. Diğer oyuncular da ellerinden geldiğince bu iki aktöre yardımcı olmuşlar. Özgün senaryosu ve kurgusu da kayda değer. Özellikle dedektifimizin düşünce tarzını yansıtış biçimleri hoşuma gitti.

Eleştiri olarak iki yüksek IQ'lu can düşmanı; Sherlock Holmes ve azılı düşmanı James Moriarty arasındaki ilişki veya rekabetin derinlemesine işlenmemiş olmasını getirebiliriz. Bunu biraz da yönetmen Guy Ritchie'nin tarzına bağlayabiliriz.

Akıcı ve yeterli aksiyonuyla gecikmiş bir film önerisini sizinle paylaşıyor ve henüz izlemediyseniz bir fırsat bulup sinemaya doğru yollanmanızı tavsiye ediyorum. Filmin sonunda sizleri bir de şok bir final bekliyor.


İyi seyirler...

1 yorum:

 1. ...traigo
  sangre
  de
  la
  tarde
  herida
  en
  la
  mano
  y
  una
  vela
  de
  mi
  corazón
  para
  invitarte
  y
  darte
  este
  alma
  que
  viene
  para
  compartir
  contigo
  tu
  bello
  blog
  con
  un
  ramillete
  de
  oro
  y
  claveles
  dentro...


  desde mis
  HORAS ROTAS
  Y AULA DE PAZ


  COMPARTIENDO ILUSION


  CON saludos de la luna al
  reflejarse en el mar de la
  poesía...
  ESPERO SEAN DE VUESTRO AGRADO EL POST POETIZADO DE FLOR DE PASCUA ENEMIGOS PUBLICOS HÁLITO DESAYUNO CON DIAMANTES TIFÓN PULP FICTION, ESTALLIDO MAMMA MIA, TOQUE DE CANELA ,STAR WARS,

  José
  Ramón...

  YanıtlaSil