Hakkımda

Fotoğrafım

Ufuk Parlak
Aslında şimdiki zamana yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat edilmeli.
İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği
http://otekipencere.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/ufukself

öteki gerçekliklere açılan pencereler

7 Kasım 2011 Pazartesi

"umut: düş mü, gerçek mi?", kitap fuarı yaklaşıyor

TÜYAP - Türk Yayıncılar Birliği işbirliği ile 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 12-20 Kasım 2011 tarihleri arasında bizlere kapılarını açmaya hazırlanıyor. Açılışını Mısır ve Türkiye'nin kültür bakanlarının yapacağı İstanbul Kitap Fuarı'nda yine son derece önemli yerli ve yabancı yazarlarla birlikte gerek yurt içi gerek yurt dışından birçok yayınevi ve telif ajansları ile buluşabileceğiz. Ana tema da "Umut: Düş mü, Gerçek mi?" olarak belirlendi.Geçen seneki onur yazarının Doğan Kuban olduğu fuarda bu sene ise Fırat Edgü onur yazarı olarak konuk olacak. 1936 İstanbul doğumlu yazar 1976-1990 yılları arasında kurucusu olduğu Ada Yayınları'nda çağdaş yerli ve yabancı yazarların, şairlerin yapıtlarını yayınladı. 1979 yılında Bir Gemide isimli kitabıyla Sait Faik Armağanı, yine aynı yıl Ders Notları eseriyle Tük Dil Kurumu ödülünü, 1988'de ise Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı ile Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü aldı. En önemli eserlerinden Hakkari'de Bir Mevsim romanı yönetmen Erdal Kıral'ın imzasıyla sinemaya uyarlandı ve 33. Berlin Film Festivali'nde 5 dalda ödül kazandı.


Fuarın bu seneki onur konuğu ise Mısır. 12-15 Kasım 2011 tarihleri arasında Mısır, edebiyatı ve kültürüyle onur konuğu olarak Uluslararası Salon'da ülke standı açacak ve etkinlikler gerçekleştirecek. Mısır'ın ünlü edebî isimlerinin katılacağı bu tarihlerde aynı zamanda Mısır edebiyatının ünlü isimlerinden Necip Mahfuz 100. doğum günün de çeşitli etkinliklerle anılacak. Ayrıca yine birçok Mısır sinemasından örnekler ücretsiz olarak gösterime sunulacak.


Geçtiğimiz yıl aralarında Jean Cristophe Grangé'nin de bulunduğu birçok yazarın katıldığı fuara bu yıl yine birbirinden önemli yazarlar okurlarıyla buluşmak ve kitaplarını tanıtmak, imzalamak üzere konuk olacaklar. Aşağıdaki linkten konuk yabancı yazarların bilgisine ulaşabilmektesiniz:


http://www.tuyap.com.tr/webpages/kitapfuari/index.php?main=yazarlar

Her kitap fuarı döneminde olduğu gibi bu yıl da fuarda boy gösterecek yayınevleri hummalı bir çalışma içerisindeler. Henüz piyasaya sunulamamış kitapların çok büyük bir bölümü fuara yetiştirilecek. Örneğin Ayşe Kulin'in Everest Yayınları'ndan yeni romanı Gizli Anıların Yolcusu fuarda okurla buluşacak. Yine İnci Aral'ın yazmak, romanlar ve yazarlar üzerine denemelerini topladığı Yazma Büyüsü adlı kitabı da Kırmızı Kedi Yayınları'ndan çıkıyor.


Bu fuarların okurlar için önemi çok fazla, ama bana göre kitap fuarları yayınevleri için çok daha önemli. Burası kendi tanıtımlarını en iyi anlamda yapabilecekleri alanlardan birisi. Herbiri deyim yerindeyse yazarlarıyla ve eserleriyle gövde gösterisi yapmak üzere standlarını oluşturuyorlar. Önemli bir veya iki yazar barındıran yeni yayınevleri isimlerini duyurmayı planlıyorlar. Hem okur açısından hem de yazar ve yayınevi açısından önemli bir oluşum. Bir de kitap yazmayı düşünen ve hali hazırda yazan genç yetenekler de var. Onlar da bu ortamın kokusunu almak, belki yayınevleri ve telif ajanslarıyla tanışmak belki de büyük yazarların görüşlerinden faydalanmak adına fuarda yerlerini alacaklardır.


Önemli bir mani olmazsa benim de katılacağım bu fuara tüm okuyucuların katılmasını tavsiye ederim. Fuar havası bir kitapçının havasından çok farklı. Bu havayı bir teneffüs etmek gerek. TÜYAP Fuar merkezinin yerini bilmeyenler: Beylikdüzü'ndeki yerleşkesi E-5 Karayolu üzerinde Gürpınar Kavaşağı'nda.


TÜYAP iletişim bilgileri: http://www.tuyap.com.tr/tr/index.php?main=m_beylikduzu_iletisim&left=l_iletisim&fbid=1


Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile ilgili ayrıntılı bilgiler: http://www.istanbulkitapfuari.com/
2 yorum:

  1. Günleri saymaktan başım döndü , biran önce gelsin 12 kasım gelsin artık...:)

    YanıtlaSil
  2. Aynı heyecanı paylaşıyoruz, umarım bir mani çıkmaz da ilk günden fuara katılabilirim. Sonra giden bir arkadaş gelip anlatınca bir buruk oluyorum. :)

    YanıtlaSil